Pressinbjudan till utställningen I LIV OCH DÖD på Vasamuseet

2025-02-27
När Vasa bärgades på 1960-talet hittades kvarlevor av 15 personer. De senaste åren har Vasamuseets forskare på nytt undersökt skeletten i samarbete med experter på DNA, osteologi och isotopanalys. Nu vet vi mycket mer än tidigare, bland annat hur de såg ut, hur de var klädda och vad de hade med sig ombord.
Studierna av kvarlevorna ger mycket information om individerna, trots att det är så länge sedan de dog. Skeletten avslöjar till exempel hur långa personerna var, om de har varit skadade eller haft ärftliga sjukdomar eller om det är sannolikt att de har fött barn.
DNA-forskningen kan berätta om personernas utseende: vad de hade för hår- och ögonfärg och om de hade anlag för uppnäsa eller skallighet. Den ger också ledtrådar till deras geografiska härkomst och avslöjar om de var släkt med varandra. Dessutom går det att ta reda om de hade vått eller torrt öronvax, hade anlag för alkoholism och om de var mottagliga för att få vinterkräksjukan, för att bara nämna några exempel.
VÄLKOMMEN PÅ PRESSVISNING!
Media inbjuds till pressvisning vid två tillfällen:
Torsdag 6 mars eller fredag 7 mars klockan 9.15 på Vasamuseet.
Välj det tillfället som passar och anmäl ditt deltagande till:
Catrin Rising, pressansvarig
Telefon: 0737-35 16 02
E-post: catrin.rising@smtm.se
Medverkande:
Jenny Lind, museichef (7/3)
Anna Maria Forssberg, historiker och forskare vid Vasamuseet, visar utställningen och berättar om forskningen som lett fram till de nya resultaten om människorna som var ombord.
Anna Silwerulv, dräkt- och textilhistoriker, som forskat om Vasas textilier och återskapat kläder som några av de här personerna bar när de klev ombord på Vasa.
Oscar Nilsson, arkeolog och skulptör, som gjort rekonstruktionerna av individerna.
Andreas Braula, producent för utställningen (7/3)