Musik, deli-tallrik, föredrag och prisutdelning! En festlig eftermiddag och ett föredrag om livet för tjänstefolk på Vasastid.

Välkommen till en festlig eftermiddag på Vasamuseet med musik, bubbel och tilltugg - och ett föredrag om livet för tjänstefolk på Vasas tid. Dessutom årets utdelning av Vasamuseets Vänners pris.

Pristagaren för år 2023 är Paul Borenberg, doktorand i historia vid Göteborgs universitet. I sin avhandling Tjänstefolk har han kartlagt tjänstehjonens arbetsuppgifter och relationen mellan dem och deras husbönder, genom Stockholms tänkeböcker från åren 1600 till 1635.

Brott, tragedier och övergrepp
I föredraget berättar Borenberg om hur tillvaron kunde te sig för den som levde sitt liv i underordning i det tidiga 1600-talet. Mellan var tionde och var femte person i det tidiga 1600-talets Stockholm tjänade som dräng eller piga.  Här finns Margareta som utsätts för övergrepp, bödelsdrängen Mikael och Elisabeth som tvingats stjäla från sin husbonde för att inte svälta ihjäl, och många andra. Genom berättelser om brott, om tragedier och övergrepp berättas även en annan historia, om vardagens slitsamma lunk. Studien ger en bild av hur livet för den som levde sitt liv i underordning kunde te sig i det tidiga 1600-talet.

Musik från tiden och bubbel i glasen
Festligheterna på museet den här eftermiddagen börjar bubbel och en deli-tallrik för de som förbeställt det. Så blir det musik från tiden med Lena Lövdahl som spelar mandola.

Efter föredraget med Paul Borenberg tar han emot årets pris om 50 000 kronor av Vasamuseets vänners ordförande Leif Nylander.

Delitallrik: ost, chark, oliver och bröd 155 kronor.

Bokning

Biljetter bokas via Nortic. Efter genomfört köp skickas bekräftelsemejl från Nortic till angiven e-postadress, men det finns risk att det hamnar i skräpmejlen så titta efter där.

Om du har problem att använda biljettköpstjänsten, kontakta Nortic som tillhandahåller Vasamuseets biljettsystem.